Úvodní článek Všeobecné deklarace lidských práv hovoří o rovnosti lidí ve svobodě, důstojnosti a právech. Neznamená to, že jsou všichni stejní. Naopak - každý člověk je jiný, lidská společnost je rozmanitá a plná rozdílů, ale každý má právo být vnímán jako svobodná, důstojná a lidsky rovnocenná bytost.
Pořad je zaměřen na posilování sociálních kompetencí v přímé mezilidské interakci, kterou uplatňujeme v každodenním kontaktu se společenským prostředím – ve škole, v rodině, na ulici…
Naše vzájemná setkání mohou vyústit v pozitivní postoje a kladné emoce. Zrovna tak však mohou být následkem nezvládnutého společenského kontaktu rozpoutány nebezpečné, zákeřné a zraňující projevy lidského chování.
porozumění x nepochopení
vstřícnost x odmítání
sympatie x antipatie
náklonnost x averze
zalíbení x odpor
kamarádství x nepřátelství
tolerance x rasismus
ochranitelství x šikana
mírumilovnost x agrese
láska x nenávist
Vybrané sociální modely našeho pořadu představují nejčastější společenské kontrasty, které snadno přerůstají v sociální konflikty. Řeší latentní společenské napětí pramenící ze společenských i fyzických rozdílů a nabízí pohledy, metody a postupy, které mohou pomoci konfliktům předcházet.
Pořad v názorných příkladech prevence sociálních konfliktů pracuje s následujícími kontrasty:
Silný – slabý, bohatý – chudý, bílý – barevný, zdravý – nemocný, chytrý – hloupý, věřící – nevěřící, hezký – ošklivý, štíhlý – tlustý, mladý – starý…
Klíčové pojmy jsou tolerance, empatie, interakce, kooperace a etika.
Uvedené příčiny sociálního napětí jsou často vnímány velmi citlivě. Pojmenování zmíněných kontrastů mají pouze pracovní a ilustrativní význam v rámci této anotace. V přímém kontaktu s žáky je s těmito rozdíly nakládáno nanejvýš eticky a kultivovaně.